Eye of the game

Assists


League table

Swiss Super League
 1.Matteo Tosetti (SWI - Thun)14 
 Samuele Campo (SWI - Basel)14 
 3.Mohamed Elyounoussi (NOR - Basel)10 
 4.Roger Assale (CIV - Young Boys Bern)
 Davide Mariani (SWI - Lugano)
 6.Alexander Gerndt (SWE - Lugano)
 Francesco Margiotta (ITA - Lausanne)
 8.Guillaume Hoarau (FRA - Young Boys Bern)
 Christian Fassnacht (SWI - Young Boys Bern)
 Miralem Sulejmani (SRB - Young Boys Bern)
 11.Roberto Rodriguez (SWI - Zurich)
 Kevin Mbabu (SWI - Young Boys Bern)
 Matheus Cunha (BRA - Sion)
 Luca Zuffi (SWI - Basel)
 Marco Aratore (SWI - Sint-Gall)
 16.Raphael Dwamena (GHA - Zurich)
 Benjamin Kololli (KOS - Lausanne)
 Anto Grgic (SWI - Sion)
 Sekou Junior Sanogo (CIV - Young Boys Bern)
 Lucas Andersen (DEN - Grasshopper)
 Jean Pierre Nsame (CMR - Young Boys Bern)
 Marek Suchý (CZE - Basel)
 Christian Schneuwly (SWI - Luzern)
 Michael Lang (SWI - Basel)
 Francisco Rodriguez (SWI - Luzern)
 Antonio Marchesano (ITA - Zurich)
 27.Dragan Mihajlovic (BIH - Lugano)
 Roman Buess (SWI - Sint-Gall)
 Pascal Schuerpf (SWI - Luzern)
 Salih Ucan (TUR - Sion)
 Michael Frey (SWI - Zurich)
 Cedric Itten (SWI - Sint-Gall)
 Albian Ajeti (SWI - Basel)
 Stjepan Kukuruzovic (CRO - Sint-Gall)
 35.Toko Nzuzi (COD - Sint-Gall)
 Ilonbe Mboyo (BEL - Sion)
 Alexander Fransson (SWE - Basel)
 Marco Djuricin (AUT - Grasshopper)
 Danijel Aleksic (SRB - Sint-Gall)
 Victor Pálsson (ISL - Zurich)
 Renato Steffen (SWI - Basel)
 Pa Modou Jagne (GAM - Zurich)
 Jeffrén (VEN - Grasshopper)
 Sangone Sarr (CMR - Zurich)
 Loris Benito (SWI - Young Boys Bern)
 Domen Crnigoj (SLO - Lugano)
 Dennis Hediger (SWI - Thun)
 Dejan Sorgic (SRB - Thun)
 Gregory Karlen (SWI - Thun)
 Mario Piccinocchi (ITA - Lugano)
 51.Djibril Sow (SWI - Young Boys Bern)
 Andreas Wittwer (SWI - Sint-Gall)
 Yoric Ravet (FRA - Young Boys Bern)
 Moreno Costanzo (SWI - Thun)
 Andrea Maccoppi (ITA - Lausanne)
 Adrian Winter (SWI - Zurich)
 Hekuran Kryeziu (KOS - Luzern)
 Tomi Juric (AUS - Luzern)
 Cedric Zesiger (SWI - Grasshopper)
 Valentin Stocker (SWI - Basel)
 Chris Kablan (SWI - Thun)
 Marco Schneuwly (SWI - Sion)
 Ermir Lenjani (ALB - Sion)
 Simone Rapp (SWI - Lausanne)
 Nassim Ben Khalifa (SWI - Sint-Gall)
 Jordan Lotomba (SWI - Young Boys Bern)
 Federico Dimarco (ITA - Sion)
 Izer Aliu (SWI - Zurich)
 Joel Geissmann (SWI - Lausanne)
 Souleyman Doumbia (CIV - Grasshopper)
 Quentin Maceiras (SWI - Sion)
 Nedim Bajrami (SWI - Grasshopper)
 Kasim Nuhu (GHA - Young Boys Bern)
 Nuno Da Silva (SWI - Thun)
 Nicolas Ngamaleu (CMR - Young Boys Bern)
 Shkelqim Demhasaj (SWI - Luzern)
 Rúnar Már Sigurjónsson (ISL - Sint-Gall)
 Fabian Frei (SWI - Basel)
 Kevin Rueegg (SWI - Zurich)
 Pajtim Kasami (SWI - Sion)
 Gjelbrim Taipi (KOS - Sint-Gall)
 Tranquillo Barnetta (SWI - Sint-Gall)
 Petar Pusic (SWI - Grasshopper)
 Nicolas Luechinger (SWI - Sint-Gall)
 Emil Bergstroem (SWE - Grasshopper)
 86.Alexandre Pasche (SWI - Lausanne)
 Yannick Schmid (SWI - Luzern)
 Jasper van der Werff (SWI - Sint-Gall)
 Filip Ugrinic (SWI - Luzern)
 Marvin Spielmann (SWI - Thun)
 Rifet Kapic (BIH - Grasshopper)
 Nikola Sukacev (SWI - Grasshopper)
 Nelson Ferreira (POR - Thun)
 Stefan Glarner (SWI - Thun)
 Sandro Lauper (SWI - Thun)
 Enzo Zidane (FRA - Lausanne)
 Geoffroy Serey Die (CAF - Basel)
 Aleksandar Cvetkovic (SRB - Grasshopper)
 Kenan Kodro (BIH - Grasshopper)
 Nicolas Getaz (SWI - Lausanne)
 Ruben Vargas (SWI - Luzern)
 Claudio Lustenberger (SWI - Luzern)
 Yrondu Musavu-King (GAB - Sint-Gall)
 Eloge Yao (CIV - Lugano)
 Thorsten Schick (AUT - Young Boys Bern)
 Toni Domgjoni (SWI - Zurich)
 Carlitos (POR - Sion)
 Simon Grether (SWI - Luzern)
 Nicola Sutter (SWI - Thun)
 Carlinhos (BRA - Lugano)
 Raoul Petretta (ITA - Basel)
 Gabriel Torres (PAN - Lausanne)
 Nicolas Buergy (SWI - Thun)
 Marko Basic (CRO - Grasshopper)
 Rasmus Thelander (DEN - Zurich)
 Elton Monteiro (SWI - Lausanne)
 Nabil Bahoui (SWE - Grasshopper)
 Marvin Schulz (GER - Luzern)
 Leandro Marin (ARG - Lausanne)
 Mersim Asllani (SWI - Lausanne)
 Milan Vilotic (SRB - Grasshopper)
 Leonardo Bertone (SWI - Young Boys Bern)
 Jonathan Sabbatini (URU - Lugano)
 Ricky van Wolfswinkel (NED - Basel)
 Jan Bamert (SWI - Sion)
 Djamel Mesbah (ALG - Lausanne)
 Burim Kukeli (ALB - Sion)
 Michel Aebischer (SWI - Young Boys Bern)
 Yeltsin Tejeda (CRC - Lausanne)
 Moussa Koné (SEN - Zurich)
 Alain Nef (SWI - Zurich)
 Valeri Bojinov (BUL - Lausanne)
 Steve Von Bergen (SWI - Young Boys Bern)
 Silvan Goenitzer (SWI - Sint-Gall)
 Kévin Constant (GUI - Sion)
 Peter Tschernegg (AUT - Sint-Gall)
 Eder Balanta (COL - Basel)
 Aimery Pinga (SWI - Sion)
 Daniel Lopar (SWI - Sint-Gall)
 Mattia Bottani (SWI - Lugano)
 Christian Ledesma (ITA - Lugano)
 Marco Buerki (SWI - Young Boys Bern)
 Kevin Bua (SWI - Basel)
 Blas Riveros (PAR - Basel)
 Bujar Lika (ALB - Grasshopper)

Table by country

Germany
 1.Marvin Schulz (GER - Luzern)
Belgium
 1.Ilonbe Mboyo (BEL - Sion)
France
 1.Guillaume Hoarau (FRA - Young Boys Bern)
 2.Yoric Ravet (FRA - Young Boys Bern)
 3.Enzo Zidane (FRA - Lausanne)
Italy
 1.Francesco Margiotta (ITA - Lausanne)
 2.Antonio Marchesano (ITA - Zurich)
 3.Mario Piccinocchi (ITA - Lugano)
 4.Andrea Maccoppi (ITA - Lausanne)
 Federico Dimarco (ITA - Sion)
 6.Christian Ledesma (ITA - Lugano)
 Raoul Petretta (ITA - Basel)
Netherlands
 1.Ricky van Wolfswinkel (NED - Basel)
Argentina
 1.Leandro Marin (ARG - Lausanne)
Brazil
 1.Matheus Cunha (BRA - Sion)
 2.Carlinhos (BRA - Lugano)
Cameroon
 1.Jean Pierre Nsame (CMR - Young Boys Bern)
 2.Sangone Sarr (CMR - Zurich)
 3.Nicolas Ngamaleu (CMR - Young Boys Bern)
Colombia
 1.Eder Balanta (COL - Basel)
Croatia
 1.Stjepan Kukuruzovic (CRO - Sint-Gall)
 2.Marko Basic (CRO - Grasshopper)
Denmark
 1.Lucas Andersen (DEN - Grasshopper)
 2.Rasmus Thelander (DEN - Zurich)
Ghana
 1.Raphael Dwamena (GHA - Zurich)
 2.Kasim Nuhu (GHA - Young Boys Bern)
Portugal
 1.Carlitos (POR - Sion)
 Nelson Ferreira (POR - Thun)
Serbia
 1.Miralem Sulejmani (SRB - Young Boys Bern)
 2.Dejan Sorgic (SRB - Thun)
 Danijel Aleksic (SRB - Sint-Gall)
 4.Milan Vilotic (SRB - Grasshopper)
 Aleksandar Cvetkovic (SRB - Grasshopper)
Sweden
 1.Alexander Gerndt (SWE - Lugano)
 2.Alexander Fransson (SWE - Basel)
 3.Emil Bergstroem (SWE - Grasshopper)
 4.Nabil Bahoui (SWE - Grasshopper)
Switzerland
 1.Samuele Campo (SWI - Basel)14 
 Matteo Tosetti (SWI - Thun)14 
 3.Davide Mariani (SWI - Lugano)
 4.Christian Fassnacht (SWI - Young Boys Bern)
 5.Luca Zuffi (SWI - Basel)
 Marco Aratore (SWI - Sint-Gall)
 Kevin Mbabu (SWI - Young Boys Bern)
 Roberto Rodriguez (SWI - Zurich)
 9.Christian Schneuwly (SWI - Luzern)
 Francisco Rodriguez (SWI - Luzern)
 Michael Lang (SWI - Basel)
 Anto Grgic (SWI - Sion)
 13.Cedric Itten (SWI - Sint-Gall)
 Michael Frey (SWI - Zurich)
 Albian Ajeti (SWI - Basel)
 Roman Buess (SWI - Sint-Gall)
 Pascal Schuerpf (SWI - Luzern)
 18.Loris Benito (SWI - Young Boys Bern)
 Dennis Hediger (SWI - Thun)
 Gregory Karlen (SWI - Thun)
 Renato Steffen (SWI - Basel)
 22.Izer Aliu (SWI - Zurich)
 Nuno Da Silva (SWI - Thun)
 Quentin Maceiras (SWI - Sion)
 Shkelqim Demhasaj (SWI - Luzern)
 Joel Geissmann (SWI - Lausanne)
 Nedim Bajrami (SWI - Grasshopper)
 Petar Pusic (SWI - Grasshopper)
 Nicolas Luechinger (SWI - Sint-Gall)
 Tranquillo Barnetta (SWI - Sint-Gall)
 Pajtim Kasami (SWI - Sion)
 Fabian Frei (SWI - Basel)
 Kevin Rueegg (SWI - Zurich)
 Adrian Winter (SWI - Zurich)
 Moreno Costanzo (SWI - Thun)
 Djibril Sow (SWI - Young Boys Bern)
 Andreas Wittwer (SWI - Sint-Gall)
 Simone Rapp (SWI - Lausanne)
 Jordan Lotomba (SWI - Young Boys Bern)
 Nassim Ben Khalifa (SWI - Sint-Gall)
 Cedric Zesiger (SWI - Grasshopper)
 Marco Schneuwly (SWI - Sion)
 Valentin Stocker (SWI - Basel)
 Chris Kablan (SWI - Thun)
 45.Jan Bamert (SWI - Sion)
 Michel Aebischer (SWI - Young Boys Bern)
 Mersim Asllani (SWI - Lausanne)
 Leonardo Bertone (SWI - Young Boys Bern)
 Daniel Lopar (SWI - Sint-Gall)
 Mattia Bottani (SWI - Lugano)
 Marco Buerki (SWI - Young Boys Bern)
 Kevin Bua (SWI - Basel)
 Elton Monteiro (SWI - Lausanne)
 Aimery Pinga (SWI - Sion)
 Steve Von Bergen (SWI - Young Boys Bern)
 Silvan Goenitzer (SWI - Sint-Gall)
 Alain Nef (SWI - Zurich)
 Stefan Glarner (SWI - Thun)
 Sandro Lauper (SWI - Thun)
 Nikola Sukacev (SWI - Grasshopper)
 Yannick Schmid (SWI - Luzern)
 Alexandre Pasche (SWI - Lausanne)
 Jasper van der Werff (SWI - Sint-Gall)
 Filip Ugrinic (SWI - Luzern)
 Marvin Spielmann (SWI - Thun)
 Nicolas Getaz (SWI - Lausanne)
 Nicola Sutter (SWI - Thun)
 Nicolas Buergy (SWI - Thun)
 Simon Grether (SWI - Luzern)
 Toni Domgjoni (SWI - Zurich)
 Claudio Lustenberger (SWI - Luzern)
 Ruben Vargas (SWI - Luzern)
Czech Republic
 1.Marek Suchý (CZE - Basel)
Uruguay
 1.Jonathan Sabbatini (URU - Lugano)
Albania
 1.Ermir Lenjani (ALB - Sion)
 2.Burim Kukeli (ALB - Sion)
 Bujar Lika (ALB - Grasshopper)
Austria
 1.Marco Djuricin (AUT - Grasshopper)
 2.Peter Tschernegg (AUT - Sint-Gall)
 Thorsten Schick (AUT - Young Boys Bern)
Bosnia-Herzegovina
 1.Dragan Mihajlovic (BIH - Lugano)
 2.Rifet Kapic (BIH - Grasshopper)
 Kenan Kodro (BIH - Grasshopper)
Bulgaria
 1.Valeri Bojinov (BUL - Lausanne)
Iceland
 1.Victor Pálsson (ISL - Zurich)
 2.Rúnar Már Sigurjónsson (ISL - Sint-Gall)
Norway
 1.Mohamed Elyounoussi (NOR - Basel)10 
Slovenia
 1.Domen Crnigoj (SLO - Lugano)
Turkey
 1.Salih Ucan (TUR - Sion)
Paraguay
 1.Blas Riveros (PAR - Basel)
Venezuela
 1.Jeffrén (VEN - Grasshopper)
Algeria
 1.Djamel Mesbah (ALG - Lausanne)
Central African Republic
 1.Geoffroy Serey Die (CAF - Basel)
Ivory Coast
 1.Roger Assale (CIV - Young Boys Bern)
 2.Sekou Junior Sanogo (CIV - Young Boys Bern)
 3.Souleyman Doumbia (CIV - Grasshopper)
 4.Eloge Yao (CIV - Lugano)
Gabon
 1.Yrondu Musavu-King (GAB - Sint-Gall)
Gambia
 1.Pa Modou Jagne (GAM - Zurich)
Guinea
 1.Kévin Constant (GUI - Sion)
Congo DR
 1.Toko Nzuzi (COD - Sint-Gall)
Senegal
 1.Moussa Koné (SEN - Zurich)
Costa Rica
 1.Yeltsin Tejeda (CRC - Lausanne)
Panama
 1.Gabriel Torres (PAN - Lausanne)
Australia
 1.Tomi Juric (AUS - Luzern)
Kosovo
 1.Benjamin Kololli (KOS - Lausanne)
 2.Gjelbrim Taipi (KOS - Sint-Gall)
 Hekuran Kryeziu (KOS - Luzern)
Czechoslovakia
 1.Marek Suchý (CZE - Basel)
Germany
 1.Marvin Schulz (GER - Luzern)
DR Congo
 1.Toko Nzuzi (COD - Sint-Gall)