Eye of the game

Goalscorers


League table

Swiss Super League
 1.Albian Ajeti (SWI - Basel)17 
 2.Guillaume Hoarau (FRA - Young Boys Bern)15 
 3.Jean Pierre Nsame (CMR - Young Boys Bern)13 
 Marvin Spielmann (SWI - Thun)13 
 5.Roger Assale (CIV - Young Boys Bern)12 
 Michael Frey (SWI - Zurich)12 
 7.Christian Fassnacht (SWI - Young Boys Bern)11 
 Ricky van Wolfswinkel (NED - Basel)11 
 Mohamed Elyounoussi (NOR - Basel)11 
 Pascal Schuerpf (SWI - Luzern)11 
 Simone Rapp (SWI - Lausanne)11 
 Miralem Sulejmani (SRB - Young Boys Bern)11 
 13.Benjamin Kololli (KOS - Lausanne)10 
 Carlinhos (BRA - Lugano)10 
 15.Raphael Dwamena (GHA - Zurich)
 Matheus Cunha (BRA - Sion)
 Rúnar Már Sigurjónsson (ISL - Sint-Gall)
 18.Roman Buess (SWI - Sint-Gall)
 Francesco Margiotta (ITA - Lausanne)
 20.Dejan Sorgic (SRB - Thun)
 Alexander Gerndt (SWE - Lugano)
 Marco Schneuwly (SWI - Sion)
 Danijel Aleksic (SRB - Sint-Gall)
 Cedric Itten (SWI - Sint-Gall)
 Tomi Juric (AUS - Luzern)
 Marco Aratore (SWI - Sint-Gall)
 Kenan Kodro (BIH - Grasshopper)
 Adryan (BRA - Sion)
 29.Samuele Campo (SWI - Basel)
 Christian Schneuwly (SWI - Luzern)
 Pajtim Kasami (SWI - Sion)
 Roberto Rodriguez (SWI - Zurich)
 Kevin Bua (SWI - Basel)
 Shkelqim Demhasaj (SWI - Luzern)
 35.Sekou Junior Sanogo (CIV - Young Boys Bern)
 Dimitri Oberlin (SWI - Basel)
 Gonzalo Zarate (ARG - Lausanne)
 Michael Lang (SWI - Basel)
 Nassim Ben Khalifa (SWI - Sint-Gall)
 Jeffrén (VEN - Grasshopper)
 Davide Mariani (SWI - Lugano)
 Marco Djuricin (AUT - Grasshopper)
 Joel Geissmann (SWI - Lausanne)
 Roy Gelmi (SWI - Thun)
 45.Lucas Andersen (DEN - Grasshopper)
 Adrian Winter (SWI - Zurich)
 Carlitos (POR - Sion)
 Jonathan Sabbatini (URU - Lugano)
 Francisco Rodriguez (SWI - Luzern)
 Ilonbe Mboyo (BEL - Sion)
 Moreno Costanzo (SWI - Thun)
 52.Sandro Lauper (SWI - Thun)
 Nicolas Ngamaleu (CMR - Young Boys Bern)
 Luca Zuffi (SWI - Basel)
 Marko Basic (CRO - Grasshopper)
 Renato Steffen (SWI - Basel)
 Alain Nef (SWI - Zurich)
 Leonardo Bertone (SWI - Young Boys Bern)
 Antonio Marchesano (ITA - Zurich)
 Nicolas Hunziker (SWI - Thun)
 Nedim Bajrami (SWI - Grasshopper)
 Stjepan Kukuruzovic (CRO - Sint-Gall)
 63.Alain Wiss (SWI - Sint-Gall)
 Salih Ucan (TUR - Sion)
 Marvin Schulz (GER - Luzern)
 Albion Avdijaj (ALB - Grasshopper)
 Stephen Odey (NGA - Zurich)
 Numa Lavanchy (SWI - Grasshopper)
 Fabian Rohner (SWI - Zurich)
 Marc Janko (AUT - Lugano)
 Enzo Zidane (FRA - Lausanne)
 Aimery Pinga (SWI - Sion)
 Peter Tschernegg (AUT - Sint-Gall)
 Reto Ziegler (SWI - Luzern)
 Andi Zeqiri (SWI - Lausanne)
 Valentin Stocker (SWI - Basel)
 Thorsten Schick (AUT - Young Boys Bern)
 Pa Modou Jagne (GAM - Zurich)
 Ermir Lenjani (ALB - Sion)
 Leandro Marin (ARG - Lausanne)
 Moussa Koné (SEN - Zurich)
 Emil Bergstroem (SWE - Grasshopper)
 Kasim Nuhu (GHA - Young Boys Bern)
 Yannick Schmid (SWI - Luzern)
 Steve Rouiller (SWI - Lugano)
 Kevin Mbabu (SWI - Young Boys Bern)
 Ridge Munsy (COD - Grasshopper)
 Dennis Hediger (SWI - Thun)
 89.Loris Benito (SWI - Young Boys Bern)
 Blas Riveros (PAR - Basel)
 Djibril Sow (SWI - Young Boys Bern)
 Toko Nzuzi (COD - Sint-Gall)
 Jean-Pierre Rhyner (PER - Grasshopper)
 Toni Domgjoni (SWI - Zurich)
 Taulant Xhaka (ALB - Basel)
 Pape Moussa Konaté (SEN - Sion)
 Ruben Vargas (SWI - Luzern)
 Gregory Karlen (SWI - Thun)
 Marek Suchý (CZE - Basel)
 Nuno Da Silva (SWI - Thun)
 Carlo Manicone (ITA - Lugano)
 Yoric Ravet (FRA - Young Boys Bern)
 Jetmir Krasniqi (KOS - Lugano)
 Alexander Succar (PER - Sion)
 Marco Schoenbaechler (SWI - Zurich)
 Cabral (CPV - Lausanne)
 Elton Monteiro (SWI - Lausanne)
 Anto Grgic (SWI - Sion)
 Claudio Lustenberger (SWI - Luzern)
 Valeriane Gvilia (GEO - Luzern)
 Simon Grether (SWI - Luzern)
 Jan Bamert (SWI - Sion)
 Bastien Toma (SWI - Sion)
 Neftali Manzambi (SWI - Basel)
 Yrondu Musavu-King (GAB - Sint-Gall)
 Mattia Bottani (SWI - Lugano)
 Vladimir Golemic (SRB - Lugano)
 Yannis Tafer (FRA - Sint-Gall)
 Victor Pálsson (ISL - Zurich)
 Daniel Follonier (SWI - Luzern)
 Stefan Glarner (SWI - Thun)
 Petar Pusic (SWI - Grasshopper)
 Maxime Dominguez (SWI - Lausanne)
 Yeltsin Tejeda (CRC - Lausanne)
 Raoul Petretta (ITA - Basel)
 Tranquillo Barnetta (SWI - Sint-Gall)
 Geoffroy Serey Die (CAF - Basel)
 Lucas Alves (BRA - Luzern)
 Fulvio Sulmoni (SWI - Lugano)
 Manuel Akanji (SWI - Basel)
 Cedric Zesiger (SWI - Grasshopper)
 Sven Joss (SWI - Thun)
 Younes Bnou Marzouk (FRA - Lugano)
 Il-Gwan Jong (PRK - Luzern)
 Alexandre Pasche (SWI - Lausanne)
 Milan Vilotic (SRB - Grasshopper)
 Alain Rochat (SWI - Lausanne)
 Stefan Knezevic (SWI - Luzern)
 Nikola Sukacev (SWI - Grasshopper)
 Domen Crnigoj (SLO - Lugano)
 Robert Acquafresca (ITA - Sion)
 Dereck Kutesa (SWI - Luzern)
 Matteo Tosetti (SWI - Thun)

Table by country

Germany
 1.Marvin Schulz (GER - Luzern)
Belgium
 1.Ilonbe Mboyo (BEL - Sion)
France
 1.Guillaume Hoarau (FRA - Young Boys Bern)15 
 2.Enzo Zidane (FRA - Lausanne)
 3.Yannis Tafer (FRA - Sint-Gall)
 Younes Bnou Marzouk (FRA - Lugano)
 Yoric Ravet (FRA - Young Boys Bern)
Italy
 1.Francesco Margiotta (ITA - Lausanne)
 2.Antonio Marchesano (ITA - Zurich)
 3.Raoul Petretta (ITA - Basel)
 Robert Acquafresca (ITA - Sion)
 Carlo Manicone (ITA - Lugano)
Netherlands
 1.Ricky van Wolfswinkel (NED - Basel)11 
Argentina
 1.Gonzalo Zarate (ARG - Lausanne)
 2.Leandro Marin (ARG - Lausanne)
Brazil
 1.Carlinhos (BRA - Lugano)10 
 2.Matheus Cunha (BRA - Sion)
 3.Adryan (BRA - Sion)
 4.Lucas Alves (BRA - Luzern)
Cameroon
 1.Jean Pierre Nsame (CMR - Young Boys Bern)13 
 2.Nicolas Ngamaleu (CMR - Young Boys Bern)
Croatia
 1.Stjepan Kukuruzovic (CRO - Sint-Gall)
 Marko Basic (CRO - Grasshopper)
Denmark
 1.Lucas Andersen (DEN - Grasshopper)
Ghana
 1.Raphael Dwamena (GHA - Zurich)
 2.Kasim Nuhu (GHA - Young Boys Bern)
Nigeria
 1.Stephen Odey (NGA - Zurich)
Portugal
 1.Carlitos (POR - Sion)
Serbia
 1.Miralem Sulejmani (SRB - Young Boys Bern)11 
 2.Dejan Sorgic (SRB - Thun)
 Danijel Aleksic (SRB - Sint-Gall)
 4.Milan Vilotic (SRB - Grasshopper)
 Vladimir Golemic (SRB - Lugano)
Sweden
 1.Alexander Gerndt (SWE - Lugano)
 2.Emil Bergstroem (SWE - Grasshopper)
Switzerland
 1.Albian Ajeti (SWI - Basel)17 
 2.Marvin Spielmann (SWI - Thun)13 
 3.Michael Frey (SWI - Zurich)12 
 4.Simone Rapp (SWI - Lausanne)11 
 Pascal Schuerpf (SWI - Luzern)11 
 Christian Fassnacht (SWI - Young Boys Bern)11 
 7.Roman Buess (SWI - Sint-Gall)
 8.Marco Aratore (SWI - Sint-Gall)
 Cedric Itten (SWI - Sint-Gall)
 Marco Schneuwly (SWI - Sion)
 11.Kevin Bua (SWI - Basel)
 Shkelqim Demhasaj (SWI - Luzern)
 Roberto Rodriguez (SWI - Zurich)
 Pajtim Kasami (SWI - Sion)
 Samuele Campo (SWI - Basel)
 Christian Schneuwly (SWI - Luzern)
 17.Davide Mariani (SWI - Lugano)
 Roy Gelmi (SWI - Thun)
 Joel Geissmann (SWI - Lausanne)
 Michael Lang (SWI - Basel)
 Nassim Ben Khalifa (SWI - Sint-Gall)
 Dimitri Oberlin (SWI - Basel)
 23.Moreno Costanzo (SWI - Thun)
 Francisco Rodriguez (SWI - Luzern)
 Adrian Winter (SWI - Zurich)
 26.Nicolas Hunziker (SWI - Thun)
 Alain Nef (SWI - Zurich)
 Nedim Bajrami (SWI - Grasshopper)
 Leonardo Bertone (SWI - Young Boys Bern)
 Sandro Lauper (SWI - Thun)
 Renato Steffen (SWI - Basel)
 Luca Zuffi (SWI - Basel)
 33.Valentin Stocker (SWI - Basel)
 Steve Rouiller (SWI - Lugano)
 Dennis Hediger (SWI - Thun)
 Kevin Mbabu (SWI - Young Boys Bern)
 Yannick Schmid (SWI - Luzern)
 Aimery Pinga (SWI - Sion)
 Alain Wiss (SWI - Sint-Gall)
 Andi Zeqiri (SWI - Lausanne)
 Numa Lavanchy (SWI - Grasshopper)
 Fabian Rohner (SWI - Zurich)
 Reto Ziegler (SWI - Luzern)
 44.Tranquillo Barnetta (SWI - Sint-Gall)
 Fulvio Sulmoni (SWI - Lugano)
 Manuel Akanji (SWI - Basel)
 Daniel Follonier (SWI - Luzern)
 Stefan Glarner (SWI - Thun)
 Petar Pusic (SWI - Grasshopper)
 Maxime Dominguez (SWI - Lausanne)
 Nikola Sukacev (SWI - Grasshopper)
 Dereck Kutesa (SWI - Luzern)
 Matteo Tosetti (SWI - Thun)
 Stefan Knezevic (SWI - Luzern)
 Alain Rochat (SWI - Lausanne)
 Sven Joss (SWI - Thun)
 Alexandre Pasche (SWI - Lausanne)
 Cedric Zesiger (SWI - Grasshopper)
 Ruben Vargas (SWI - Luzern)
 Gregory Karlen (SWI - Thun)
 Nuno Da Silva (SWI - Thun)
 Toni Domgjoni (SWI - Zurich)
 Loris Benito (SWI - Young Boys Bern)
 Djibril Sow (SWI - Young Boys Bern)
 Jan Bamert (SWI - Sion)
 Simon Grether (SWI - Luzern)
 Bastien Toma (SWI - Sion)
 Neftali Manzambi (SWI - Basel)
 Claudio Lustenberger (SWI - Luzern)
 Anto Grgic (SWI - Sion)
 Marco Schoenbaechler (SWI - Zurich)
 Elton Monteiro (SWI - Lausanne)
 Mattia Bottani (SWI - Lugano)
Czech Republic
 1.Marek Suchý (CZE - Basel)
Uruguay
 1.Jonathan Sabbatini (URU - Lugano)
Albania
 1.Ermir Lenjani (ALB - Sion)
 Albion Avdijaj (ALB - Grasshopper)
 3.Taulant Xhaka (ALB - Basel)
Austria
 1.Marco Djuricin (AUT - Grasshopper)
 2.Thorsten Schick (AUT - Young Boys Bern)
 Peter Tschernegg (AUT - Sint-Gall)
 Marc Janko (AUT - Lugano)
Bosnia-Herzegovina
 1.Kenan Kodro (BIH - Grasshopper)
Georgia
 1.Valeriane Gvilia (GEO - Luzern)
Iceland
 1.Rúnar Már Sigurjónsson (ISL - Sint-Gall)
 2.Victor Pálsson (ISL - Zurich)
Norway
 1.Mohamed Elyounoussi (NOR - Basel)11 
Slovenia
 1.Domen Crnigoj (SLO - Lugano)
Turkey
 1.Salih Ucan (TUR - Sion)
Paraguay
 1.Blas Riveros (PAR - Basel)
Peru
 1.Jean-Pierre Rhyner (PER - Grasshopper)
 Alexander Succar (PER - Sion)
Venezuela
 1.Jeffrén (VEN - Grasshopper)
Cape Verde Islands
 1.Cabral (CPV - Lausanne)
Central African Republic
 1.Geoffroy Serey Die (CAF - Basel)
Ivory Coast
 1.Roger Assale (CIV - Young Boys Bern)12 
 2.Sekou Junior Sanogo (CIV - Young Boys Bern)
Gabon
 1.Yrondu Musavu-King (GAB - Sint-Gall)
Gambia
 1.Pa Modou Jagne (GAM - Zurich)
Congo DR
 1.Ridge Munsy (COD - Grasshopper)
 2.Toko Nzuzi (COD - Sint-Gall)
Senegal
 1.Moussa Koné (SEN - Zurich)
 2.Pape Moussa Konaté (SEN - Sion)
Costa Rica
 1.Yeltsin Tejeda (CRC - Lausanne)
Australia
 1.Tomi Juric (AUS - Luzern)
North Korea
 1.Il-Gwan Jong (PRK - Luzern)
Kosovo
 1.Benjamin Kololli (KOS - Lausanne)10 
 2.Jetmir Krasniqi (KOS - Lugano)
Czechoslovakia
 1.Marek Suchý (CZE - Basel)
Germany
 1.Marvin Schulz (GER - Luzern)
DR Congo
 1.Ridge Munsy (COD - Grasshopper)
 2.Toko Nzuzi (COD - Sint-Gall)