1. | Renato Steffen (SWI - Lugano) | 10 |
2. | Ulisses Garcia (SWI - Young Boys Bern) | 5 |
| Lewin Blum (SWI - Young Boys Bern) | 5 |
| Pius Dorn (GER - Luzern) | 5 |
| Theodor Corbeanu (CAN - Grasshopper) | 5 |
6. | Martin Frydek (CZE - Luzern) | 4 |
| Jonathan Sabbatini (URU - Lugano) | 4 |
| Giotto Morandi (SWI - Grasshopper) | 4 |
| Varol Tasar (GER - Yverdon) | 4 |
| Filip Ugrinic (SWI - Young Boys Bern) | 4 |
| Mergim Qarri (SWI - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 4 |
| Adrian Guerrero (ESP - Zurich) | 4 |
| Dereck Kutesa (SWI - Servette) | 4 |
14. | Awer Mabil (AUS - Grasshopper) | 3 |
| Alexandre Jankewitz (SWI - Winterthur) | 3 |
| Antonio Marchesano (ITA - Zurich) | 3 |
| Elies Mahmoud (FRA - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 3 |
| Willem Geubbels (FRA - Sint-Gall) | 3 |
| Adrian Gantenbein (SWI - Winterthur) | 3 |
| Rares Ilie (ROM - Lausanne) | 3 |
| Anthony Sauthier (SWI - Yverdon) | 3 |
| Mattia Zanotti (ITA - Sint-Gall) | 3 |
| Timothe Cognat (FRA - Servette) | 3 |
| Julian von Moos (SWI - Sint-Gall) | 3 |
| Ifeanyi Matthew (NGA - Zurich) | 3 |
| Christian Witzig (SWI - Sint-Gall) | 3 |
| Dominik Schmid (SWI - Basel) | 3 |
| Matteo Di Giusto (SWI - Winterthur) | 3 |
| Sayfallah Ltaief (TUN - Winterthur) | 3 |
| Chris Bedia (CIV - Servette) | 3 |
| Uran Bislimi (SWI - Lugano) | 3 |
| Samir Ramizi (SRB - Winterthur) | 3 |
| Samuel Ballet (SWI - Winterthur) | 3 |
| Meschack Elia (COD - Young Boys Bern) | 3 |
35. | Alban Ajdini (KOS - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 2 |
| Nikola Boranijasevic (SRB - Zurich) | 2 |
| Luca Zuffi (SWI - Winterthur) | 2 |
| Bendeguz Bolla (HUN - Servette) | 2 |
| Miroslav Stevanovic (BIH - Servette) | 2 |
| Samuel Kalu (NGA - Lausanne) | 2 |
| Bradley Mazikou (CGO - Servette) | 2 |
| Francis Momoh (NGA - Grasshopper) | 2 |
| Toichi Suzuki (JPN - Lausanne) | 2 |
| Shkelqim Vladi (KOS - Lugano) | 2 |
| Teddy Okou (FRA - Luzern) | 2 |
| Ismael Gharbi (FRA - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 2 |
| Djordje Jovanovic (SRB - Basel) | 2 |
| Randy Schneider (SWI - Winterthur) | 2 |
| Bradley Fink (SWI - Grasshopper) | 2 |
| Zan Celar (SLO - Lugano) | 2 |
| Bastien Toma (SWI - Sint-Gall) | 2 |
| Daniel Afriyie (GHA - Zurich) | 2 |
| Darian Males (SWI - Young Boys Bern) | 2 |
| Dan Ndoye (SWI - Basel) | 2 |
| Lars Villiger (SWI - Luzern) | 2 |
| Ebrima Colley (GAM - Young Boys Bern) | 2 |
| Amir Abrashi (ALB - Grasshopper) | 2 |
| Antoine Bernede (FRA - Lausanne) | 2 |
| Anto Grgic (SWI - Lugano) | 2 |
| William Le Pogam (FRA - Yverdon) | 2 |
| Lukasz Lakomy (POL - Young Boys Bern) | 2 |
| Kaly Sene (SEN - Lausanne) | 2 |
| Mattia Bottani (SWI - Lugano) | 2 |
| Cheick Conde (GUI - Zurich) | 2 |
| Fabian Rohner (SWI - Zurich) | 2 |
| Ardon Jashari (SWI - Luzern) | 2 |
| Haithem Loucif (ALG - Yverdon) | 2 |
| Jordi Quintilla (ESP - Sint-Gall) | 2 |
| Anthony Baron (GLP - Servette) | 2 |
70. | Fabian Frei (SWI - Basel) | 1 |
| Florian Danho (FRA - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Sandro Lauper (SWI - Young Boys Bern) | 1 |
| Souleymane Diaby (CIV - Winterthur) | 1 |
| Leon Avdullahu (SWI - Basel) | 1 |
| Yanis Cimignani (FRA - Lugano) | 1 |
| Ogou Akichi (CIV - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Chima Okoroji (ENG - Sint-Gall) | 1 |
| Noah Persson (SWE - Young Boys Bern) | 1 |
| Fousseni Diabate (MLI - Lausanne) | 1 |
| Joel Monteiro (POR - Young Boys Bern) | 1 |
| Anton Kade (GER - Basel) | 1 |
| Mohamed Aly Camara (GUI - Young Boys Bern) | 1 |
| Cheikh Niasse (SEN - Young Boys Bern) | 1 |
| Silvere Ganvoula (CGO - Young Boys Bern) | 1 |
| Thierno Barry (FRA - Basel) | 1 |
| Yusuf Demir (AUT - Basel) | 1 |
| Aldin Turkes (SWI - Winterthur) | 1 |
| Filipe Ferreira (SWI - Grasshopper) | 1 |
| Keigo Tsunemoto (JPN - Servette) | 1 |
| Florian Hoxha (KOS - Grasshopper) | 1 |
| Gregory Karlen (SWI - Sint-Gall) | 1 |
| Gabriel Kyeremateng (GER - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Olivier Custodio (SWI - Lausanne) | 1 |
| Abdallah Mohamed (COM - FC Stade Lausanne-Ouchy) | 1 |
| Asumah Abubakar-Ankra (POR - Luzern) | 1 |
| Niklas Gunnarsson (NOR - Yverdon) | 1 |
| Dario Ulrich (SWI - Luzern) | 1 |
| Yoan Severin (FRA - Servette) | 1 |
| Jean Pierre Nsame (CMR - Young Boys Bern) | 1 |
| Cedric Itten (SWI - Young Boys Bern) | 1 |
| Max Meyer (GER - Luzern) | 1 |
| Sergio Lopez (ESP - Basel) | 1 |
| Finn van Breemen (NED - Basel) | 1 |
| Johan Kury (SWI - Yverdon) | 1 |
| Loris Benito (SWI - Young Boys Bern) | 1 |
| Brian Beyer (FRA - Yverdon) | 1 |
| Fabian Schubert (AUT - Sint-Gall) | 1 |
| Alexis Antunes (SWI - Servette) | 1 |
| Tsiy-William Ndenge (GER - Grasshopper) | 1 |
| Nikolaj Moeller (SWE - Sint-Gall) | 1 |
| Wouter Burger (NED - Basel) | 1 |
| Kastriot Imeri (SWI - Young Boys Bern) | 1 |
| Mohamed Amoura (ALG - Lugano) | 1 |
| Noe Dussenne (BEL - Lausanne) | 1 |
| Fabian Rieder (SWI - Young Boys Bern) | 1 |
| Evans Maurin (FRA - Yverdon) | 1 |
| Roman Macek (CZE - Lugano) | 1 |
| Kevin Spadanuda (SWI - Luzern) | 1 |
| Christopher Lungoyi (SWI - Yverdon) | 1 |
| Tobias Schaettin (SWI - Winterthur) | 1 |
| Ricardo Azevedo (SWI - Yverdon) | 1 |
| Stjepan Kukuruzovic (CRO - Lausanne) | 1 |
| Jonathan Dubasin (BEL - Basel) | 1 |
| Renato Veiga (POR - Basel) | 1 |
| Mauro Rodrigues (GBS - Yverdon) | 1 |
| Mihailo Stevanovic (SWI - Sint-Gall) | 1 |
| Gael Ondoua (CMR - Servette) | 1 |
| Rodrigo Conceicao (POR - Zurich) | 1 |
| Pascal Schuerpf (SWI - Grasshopper) | 1 |
| Sofyan Chader (FRA - Luzern) | 1 |
| Jonathan Okita (COD - Zurich) | 1 |
| Lizeiro (BRA - Yverdon) | 1 |
| Kemal Ademi (SWI - Luzern) | 1 |
| Taulant Xhaka (ALB - Basel) | 1 |
| Adrian Durrer (SWI - Lugano) | 1 |